Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Tartışma] Asoiaf vs Orta Dünya

A Song of Ice and Fire vs Orta Dünya (Middle Earth)

• Kullanılan toplam oy
    73
@Tilqi_Gin

Clive Barker'ı örnek vermemişsin, üzdün.
Ben de o kadar büyük bir okur değilim şu anlık, Clive Barker da okumadım daha veya Frank Herbert(gerçi Herbert daha çok bilim-kurguya giriyor galiba). Clive Barker'ı hiç bilmediğim için bir şey demedim. Terry Prachet falan filan da girmedim, hepsini yazmadım. Üzerinde araştırma yaptığım yazarlar var daha okumadığım, onları örnek verdim sadece.

Tolkien'nin yarattığı evren karşısında pek az kitap karşılaştırılabilir. Benim okuduğum kitaplar arasında Orta Dünya kadar uğraşılmış bir evren yoktur bana göre. Ama bu Orta Dünya kitaplarının en iyisi olduğu anlamına gelmez. Martin'nin kurgusu ve okuyucunun farketmediği yerlere aslında bütün olayı anlatan kelimeleri koyma ustalığı taktire şayandır. Ateş ve Buz serisinde akıl oyunları ve karakterlerin arzuları çok iyi yansıtılmış. Tolkien mükemmel karakterler yaratırken Martin gerçekliğe daha uygun olan kusurlu karakterler yaratıyor. Tolkien sanki "çok uzun zaman önce" diye başlayan bir destanı ilmik ilmik işlerken, Martin orta çağ dünyasını biraz fantastikle birleştirip önümüze koyuyor. Ben Orta Dünya'yı daha iyi görüyorum ama Asoiaf evreni daha tamamlanmadı. Eğer Martin kalan kitaplarını bu seviyede yapar ise birçok kişi için Orta Dünya'dan daha iyi olacaktır. Ancak benim için ikisi de en iyisi değil. Ben Zaman Çarkı serisinin en iyisi olduğunu düşünürüm.
Şu kılıç dövüşlerinde biraz betimleme yapsaydı iyiydi. Hareketlerin isimleri var da kendilerini zihinde canlandırmak zor halbuki Nynaeve al'Meara'nın giysileri kadar anlatsa yeterdi.

Ben de o kadar büyük bir okur değilim şu anlık, Clive Barker da okumadım daha veya Frank Herbert(gerçi Herbert daha çok bilim-kurguya giriyor galiba). Clive Barker'ı hiç bilmediğim için bir şey demedim. Terry Prachet falan filan da girmedim, hepsini yazmadım. Üzerinde araştırma yaptığım yazarlar var daha okumadığım, onları örnek verdim sadece.
Dune fantastik-bilim kurgu karışımı biraz, her babayiğidin de harcı değil. Asoiaf'daki taht oyunları halt etmiş. Zaman Çarkı'nı da bariz etkilemiş. Siyasetname gibi biraz da, ikinci kitapta tıkandım, bir ara geri dönmem lazım. Seriyi ara vermeden okuyana saygım sonsuz.

Kitapları çok iyidir. Mesela ben şu an Barker'ın Weaveworld (Dokudünya) kitabını okuyorum. Bu kitapta Seerkind (Kahinsoylular) diye büyücü bir ırk var. Bunlar yüzyıllar önce insanlık kendilerini avlıyor diye güçlerini birleştirip bir halı dokuyorlar ve bunun içine yerleşiyorlar. Zamanında sürgüne gönderdikleri Immacolata isimli bir büyücü de bu halıyı bulmaya çalışıyor intikam almak için. Bunların dışında bir de bu büyücü ırkını sistematik bir şekilde yok eden Musibet diye bir varlık var. Ana karakter ise tüm bunlardan habersiz, ayağı kayıp tesadüfen halının üzerine düşen bir insan. Kitap tamamen bunların mücadelesini anlatıyor.

Şu kılıç dövüşlerinde biraz betimleme yapsaydı iyiydi. Hareketlerin isimleri var da kendilerini zihinde canlandırmak zor halbuki Nynaeve al'Meara'nın giysileri kadar anlatsa yeterdi.

Dune fantastik-bilim kurgu karışımı biraz, her babayiğidin de harcı değil. Asoiaf'daki taht oyunları halt etmiş. Zaman Çarkı'nı da bariz etkilemiş. Siyasetname gibi biraz da, ikinci kitapta tıkandım, bir ara geri dönmem lazım. Seriyi ara vermeden okuyana saygım sonsuz.
Jordan'ın mekan ve kişi betimlemeleri kitabı bırakma sebebi resmen. Ben ilk okuduğumda 2.kitapta ara vermiştim çünkü acayip sıkıyordu betimlemeler ve Jordan'ın yazımı.Çok iyi bir seri ama başlamak için sabır ve okuma kültürü gerekiyor. Yoksa seriden soğuyor insan

Kitapları çok iyidir. Mesela ben şu an Barker'ın Weaveworld (Dokudünya) kitabını okuyorum. Bu kitapta Seerkind (Kahinsoylular) diye büyücü bir ırk var. Bunlar yüzyıllar önce insanlık kendilerini avlıyor diye güçlerini birleştirip bir halı dokuyorlar ve bunun içine yerleşiyorlar. Zamanında sürgüne gönderdikleri Immacolata isimli bir büyücü de bu halıyı bulmaya çalışıyor intikam almak için. Bunların dışında bir de bu büyücü ırkını sistematik bir şekilde yok eden Musibet diye bir varlık var. Ana karakter ise tüm bunlardan habersiz, ayağı kayıp tesadüfen halının üzerine düşen bir insan. Kitap tamamen bunların mücadelesini anlatıyor.
İthakinin karanlık kitaplık serisine de bakacağım bir ara, sağlam kitaplar var. Dokudünyayı da orada görmüştüm.

Ben GOT sadece ilk 2 kitabı okudum Orta Dünya'nın hepsini. Orta Dünya çok başka eser herşeyiyle, gecilebilirmi tabiki ama ona adanmış bir ömür lazım sanırım. Got en büyük sıkıntısı popüler kültürün dışında kendine has bir özelligi yok. Ejderha, ölüler ordusu, büyü, mit'ler ve benzeri gibi, bunları inanılmaz kurgulamayı başardıgı için bu seviyede zaten.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık