Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Neden Anime ya da Neden Manga?

Animenin son durumundan sonra manga derim. Yoksa sadece mangada okuduğun bir sahne animede iyi verilmişse tadından yenmiyor :D

Animeye bu kadar az oy gelcegini taymin etmemistim.
Ben anime diyorum.
Yani Luffynin px e tek attigi sahnedeki muzik-goruntu uyumu bile yeterli bunun icin.Kusura bakmayin ama ben sacma sapan su cizim olayina takilmam.Cizimler kotu olsa ne olmasa ne bana biraz fazla zorlama geliyor su cizimle ilgili yorumlar.
"Bu bolumu begenmedim cunku cizimler berbat :Ss" Tarzi yorumlar oluyor bolum yorumlarinda,diyecegim tek sey sizinle benim one pieceten anladigimiz seyler farkli.
Yani animede cin luffy cizseler yinede daha iyidir benim gozumde,cunku basli basina bir sanat olan muzikler giriyor olaya.Luffynin pxe tek attigi sahneyi ornek verirsek yine,arkada we go! caliyor olmasa ben o sahneyi 50 kez izlemem.Luffynin o ses tonuyla cok yavas demesi yada...
Chopperin sesi olmasa chopperin bi tatliligi kalmaz.
Luffy haki kullandiginda arkadan muzik calmasa,bunlar ufak gibi gorunsede muzik herseydir.
Tabiki zevkler tartisilmaz.Mangayi animeye gore daha cok seviyor belliki korsanfan ama "cizimler kotu yaaa" diyip bu yuzden manga guzel diyenlere cok sasiriyorum
Animenin kotu yaniysa bence kandir.

Dywane Wade

İkisininde yeri ayrı. Sıkılmamak ( bir de ODA'nın direk kendisi yazdığından tadı başka ) için manga görsellik ( bazen mangada savaş sahnelerini net olarak algılanmıyo ) için anime .

Sanırım konu sadece one piece için değil genel olarak bir anime-manga kıyası yapmak için açılmış, bende yorumumu buna göre yapacağım,

Mangadan başlarsak, manganın animeye üstün olduğu 3 yön var:
1) Önden gitmesi (ki insanların manga takip etmesinin sebebi %90 budur)(anime ve manga aynı gün yayınlansa önce manga okuyup sonra anime izleyecek insan sayısı çok azdır, büyük çoğunluk önce animeyi izleyip sonra mangayı incelemeyi tercih eder diye düşünüyorum)

2) Çizimlerin orijinal olması (çizimlerin özensiz ve bazen mangaya uyumsuz yapılması özelikle uzun anime serilerinin kanayan yarasıdır bunu inkar edemeyiz ama istenilse orijinale uygun yapılamaz mı? tabi ki yapılır ve mangadan kat be kat iyi olur - sorarım size Hellsing ultimate serisindeki görsel zevki hangi mangadan alabilirsiniz.? )

3) Mangada filler bulunmaması (filler olayı cidden can sıkıcı bir durum ama fillersiz bir anime her zaman mangadan iyidir bence)

Anime açısından bakarsak:
1) Sırf karakterlerin sesini duyabilmek bile animeyi tercih etmek için yeterli bir sebeptir (Robin'in o ipeksi sesinin verdiği huzuru :utan: mangada bulabilir misiniz? yada seslerini duymasak Chopper bu kadar sevimli, Zoro bu kadar karizmatik olabilir miydi? peki ya Croco-reis'in o muhteşem kahkahasından mahrum kalmak kabul edilebilir mi sizce? ve liste uzar gider..)

2) Opening ve endingleri saymasak bile soundtrack'erin olaya kattığı coşku, heyecan, gerilim, üzüntü vb. duyguları ve bu duyguların seyir zevkine sağladığı muazzam katkıyı kim inkar edebilir (Shanks very very strongest eşliğinde marineford'ta yürürken hanginizin tüyleri diken diken olmadı, ve bunun gibi nicelerinde...)

3) Animenin akıcı animasyonlarının sağladığı katkı da yadsınamaz, bu animasyonlar sayesinde savaş sahneleri çok daha heyecanlı, espriler daha komik, dünya daha derin bir hal alıyor.

İşin özü ben animeyi her zaman mangaya tercih ederim.

zaraki KENPACHİ

Sanırım konu sadece one piece için değil genel olarak bir anime-manga kıyası yapmak için açılmış, bende yorumumu buna göre yapacağım,

Mangadan başlarsak, manganın animeye üstün olduğu 3 yön var:
1) Önden gitmesi (ki insanların manga takip etmesinin sebebi %90 budur)(anime ve manga aynı gün yayınlansa önce manga okuyup sonra anime izleyecek insan sayısı çok azdır, büyük çoğunluk önce animeyi izleyip sonra mangayı incelemeyi tercih eder diye düşünüyorum)

2) Çizimlerin orijinal olması (çizimlerin özensiz ve bazen mangaya uyumsuz yapılması özelikle uzun anime serilerinin kanayan yarasıdır bunu inkar edemeyiz ama istenilse orijinale uygun yapılamaz mı? tabi ki yapılır ve mangadan kat be kat iyi olur - sorarım size Hellsing ultimate serisindeki görsel zevki hangi mangadan alabilirsiniz.? )

3) Mangada filler bulunmaması (filler olayı cidden can sıkıcı bir durum ama fillersiz bir anime her zaman mangadan iyidir bence)

Anime açısından bakarsak:
1) Sırf karakterlerin sesini duyabilmek bile animeyi tercih etmek için yeterli bir sebeptir (Robin'in o ipeksi sesinin verdiği huzuru :utan: mangada bulabilir misiniz? yada seslerini duymasak Chopper bu kadar sevimli, Zoro bu kadar karizmatik olabilir miydi? peki ya Croco-reis'in o muhteşem kahkahasından mahrum kalmak kabul edilebilir mi sizce? ve liste uzar gider..)

2) Opening ve endingleri saymasak bile soundtrack'erin olaya kattığı coşku, heyecan, gerilim, üzüntü vb. duyguları ve bu duyguların seyir zevkine sağladığı muazzam katkıyı kim inkar edebilir (Shanks very very strongest eşliğinde marineford'ta yürürken hanginizin tüyleri diken diken olmadı, ve bunun gibi nicelerinde...)

3) Animenin akıcı animasyonlarının sağladığı katkı da yadsınamaz, bu animasyonlar sayesinde savaş sahneleri çok daha heyecanlı, espriler daha komik, dünya daha derin bir hal alıyor.

İşin özü ben animeyi her zaman mangaya tercih ederim.
:good::alkis:

Keşke belirtseymişin soruyu net olarak. Böyle diğerleri de dahil mi değil mi karışıyor.

One Piece için direk manga denebilir. Animenin çizimleri son 150 bölümdür rezalet ve her bölüm 7dk başlangıç kısmı falan oluyordu. Sonradan çıkış şarkıları kaldırıldı tuhaf işler (Onun yerine şu her bölüm 2-3 dk olay özeti ve rutin konuşmalar kalksaydı)... Madem zamanı kısaltmaya çalışıyorsun öyleyse 2 haftada bir yap uzun beklemeler falan kalksın anime düzene girsin.

Neyse konuyu saptırıyorum. Soundtrackler ve sesler için takip edilir anime One Piece'te ama öbür etkiler yok edebiliyor bu durumu. Mangalarda genelde karışıklık olur kimin eli kimin g*tünde anlaşılmaz ama zamanla alışınca o da sorun olmaktan çıkıyor. Bir de hızlı hızlı okunabilir.

Ama diğer serilere bakıldığında animesi de mangası kadar iyi olan (belki daha da iyi) seriler var. Bu yüzden "İkisi de" dedim.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık