Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Akainu ve Bonney! Karasakal, Marineford Arkı, Koca Ana ve Kutsal Ejderler

Teorimi beğendiniz mi?

• Kullanılan toplam oy
    55
Jewelry Bonney

Jewelry Bonney, uzun süredir okurların ilgisini çekmeyi başarmış, akıllarda soru işaretleri bırakmış bir karakter. Hem yabancı forumlarda hem de KorsanFan' da sık sık ismi geçen; soyu sopu, adı sanı, hüviyeti merak konusu olan; adına birçok teori konusu açılmış; kimin kızı olduğu hakkında tartışmalar daha bitmeden WB' nin karısı, Ace' in yavuklusu, Luffy' nin annesi de olabileceği tartışılmaya başlamış ve haliyle vasıflarının sınırlarını aşmış bir karakter. Eh, tabi bu kadar kafa karışıklığının sebebi E.Oda' nın her zamanki gibi ser verip sır vermemesi, bizi az bilgi ve ipucu ve kendi hayal gücümüzle baş başa bırakması.
Bu konuda E. Oda' nın cevaplanmasını şimdilik bize bıraktığı, belki de ilerisi için ya da en azından Bonney hakkında tahminler yürütmemiz açısından yardımcı olacak bir kaç sorudan bahsedeceğim. Bir yandan bu soruları kendimce cevaplamaya çalışıp bir yandan da Bonney hakkında hem Oda' nın bize bıraktığı bu ipuçlarından(?) hem de Oda' nın hikaye kurma tekniğinden yararlanarak kurduğum kurguyu/teorimi anlatacağım ve konunun sonunda teorimde bir yere koyamadığım bir tahmin mahiyetinde başka bir fikrimden daha size bahsedeceğim. Konuya girersek:

Malum, Bonney hakkında bu merak daha Sabondy Adaları' nda Marineford Savaşı' nı izlerken ağlaması ile başlıyor. Çoğumuz bunu WB veya Ace ile ilişkilendiriyor. Fakat onlara sıra gelmeden önce Teach' ten bahsetmemiz daha yerinde olacaktır.

-Teach, Bonney hakkında bizim bilmediğimiz bir şey mi biliyordu?
Belli ki Marineford Savaşı' ndan sonra denize açılan Bonney, WB ve Ace' in ölümüyle sonuçlanan Savaş için sorumlu tuttuğu kişiyi bulmuş, fakat onun tarafından yenilgiye uğramıştı. Sonuçta tüm tayfası kılıçtan geçirilmiş ve görüldüğü üzere sadece Bonney sağlam bırakılmıştı. Sonraki karelerde Teach' in Bonney' e sarkıntılık yaptığını görüyoruz, fakat tabi ki de Bonney' i sağlam bırakmasının sebebi onu kadını yapmak istemesi değil. Teach sonradan bahsettiği gibi Denizcilerle anlaşıp Bonney' i bir savaş gemisiyle değiş tokuş etmek istiyordu.
Peki Bonney'i niye öldürmedi? Kıyamadığından mı? Hayır.
Bonney' in posterinde "Only Alive" yazıyor olabilir mi?
...ya da...
-Teach, Denizcilerin Bonney' i canlı isteyeceklerini düşünmesine sebep olacak bir şey mi biliyordu?

Shichibukai' lik zamanlarında kulağına bir kaç duyum gelmiş olabilir mi? Bana sorarsanız Teach kesinlikle Bonney' nin Denizciler/Hükümet için önemli biri olduğunu biliyordu. Nasıl?

1.
Denizcilerin sırf 140 milyon belly' lik yeniyetme bir korsanı ellerine geçirmek için henüz onlara yeni ihanet etmiş eski bir shichibukai ve serideki belkide gelmiş geçmiş en güvenilmez adam olan Teach ile anlaşıp bir savaş gemisi vermeyecekleri kesin. Teach de bunun farkında fakat söz konusu olan korsan Bonney!

2.
Denizcilerin bir korsana başka bir korsanı yakaladığı için 140 milyon belly vermesi hatta o korsanı bir savaş gemisiyle silahlandırması çok mantıksız olmaz mıydı? Teach' de aptal değil böyle bir umuda kapılsın.

3. Sunny bile, en iyi kalite malzemeden yapılmış olması dışında, ufak boyutlarına ve görece düşük ateş gücüne rağmen 200 milyondan fazla ediyor. Denizci savaş gemisi gibi devasa boyutlarda, oldukça yıkıcı ateş gücüne sahip ve kairoseki taban gibi ender özellikleri olan gemi tipleri çok daha pahalıdır. (ch3rl0b11n' e katkıları için teşekkür ederim.)

Bence burada aslında bir esir tutma durumu var, Teach' in istediği şey de fidye.
Peki Bonney kim? Denizciler için ne önem taşıyor?

-Akainu neden adaya bizzat kendisi geldi? Akainu, Bonney' le konuşurken ne demek istedi?
595. bölümün sayfalarında gördüğümüz üzere Van Augur, Denizcilerin geç kaldığını söyleyerek onları gözlemeye başlıyor. Hepimizin bildiği üzere Van Augur, Mock Town' dan millerce ötede denizin üzerinde uçan bir martıyı vurabilecek ekipmana ve gözlere sahip. Öyle ki martıların bulunduğu yerden Mock Town görünmüyordu bile.
Yani Van Augur, Akainu' yu gördüğünde aralarında daha belkide bir saatten fazla mesafe vardı. Yani Teach ve tayfasının Bonney' yi yanlarına almaya vakit bulamayacak kadar aceleleri yoktu, ki aceleleri olsaydı bile orada Bonney' i bağlı olduğu direkle beraber yerinden söküp kolayca sırtında taşıyabilecek güçte adamlar vardı.
-Teach, Akainu' yla çarpışmak istemiyordu,
Bonney' i yanına almadı, çünkü Akainu' nun onları takip edeceğinden korkuyordu. Görüldüğü üzere Bonney' yi bulduktan sonra, ta bu adaya kadar bizzat gelen Akainu, topuklarını kıçına vura vura kaçan Teach' i takip etmeye tenezzül dahi etmiyor ve adaya onun için geldiğini doğrular nitelikte Bonney ile aralarında bir diyalog geçiyor...
"a chill went down my spine", korktum, endişelendim, heyecanlandım demek.
Bazı çevirilerde ise "alarmed me" yazıyor sanırsam. O da hemen hemen aynı anlama geliyor. Yani diyor ki:
- Hükümetten kaçtığını (ya da sıvıştığını, ya da firar ettiğini?) duyunca endişelendim (korktum, heyecanlandım.).
Sonra da "Ama artık hepsi bitti" diyor.

1-Teori: Bonney, Akainu' nun kızı (veya belki de manevi kızı)
Şimdi işin hikaye kısmına geldik. Bundan sonrası yukarıda yaptığım ve birazda Oda' nın hikaye yazma şeklinden yararlanarak yaptığım çıkarımlardan yararlanarak benim yazdığım bir hikaye. Ve bu hikayenin gidişatında tahmin edeceğiniz gibi Big Mom' ın da çok büyük bir önemi var.

Aslında bu hikayeyi Oda daha önce bize anlattı, fakat başka karakterler üzerinden;
Garp, Luffy ve Shanks...

-Akainu denizcilere katıldığında 23 yaşındaydı Bonney ise o zamanlar 1 yaşında oluyor, yani baba kız olmaları için yaşları tutuyor. Fakat Bonney' nin gerçek kızı değil de manevi kızı olduğuna dair bir fikrim daha var, bunu daha sonra anlatacağım.-

Şimdi Garp, Luffy, Shanks' ın ne alakası olabilir? Şöyle;
Açıkçası Bonney' le ilk tanıştığımızda bu kadar vasat bir meyveyle koskoca Grandline' ı geçip Sabondy' ye kadar gelmeyi nasıl başarmış diye düşünmüştüm. Sonradan farkettim ki meyveden fazlasına sahipti. Bonney dövüşmeyi iyi biliyordu, çünkü Akainu tarafından iyi bir denizci olması için eğitilmişti. Akainu da aynı Garp gibi çocuğunun (torununun) iyi bir denizci olmasını istiyordu. Fakat Bonney' nin (Luffy' nin) aklında başka bir fikir vardı. Şimdi başka bir soruya daha cevap verelim.

-Bonney, Big Mom' a neden bu kadar çok benziyor?

Bonney' nin gazetelerde kimi okuduğunu tahmin edin. Big Mom! Denizlerdeki en güçlü kadın korsan. Denizlerin en özgür kadını!
Başka birbirine benzeyen iki korsan aklınıza geliyor mu? Shanks ve Luffy. Peki Luffy ne olmak istiyordu, denizlerin en özgür adamı!
Big Mom, Bonney' nin idolüydü. Bonney' nin gemisi olsun makyajı olsun, tarzının bize Big Mom' ı anımsatmasının sebebi bu. Aynı hasır şapkanın görenlere Shanks' i hatırlatması gibi.

-Daha sonra bu benzerliklerin Bonney ve Luffy ittifakı için bir köprü görevi göreceğini düşünüyorum.-

Yıllarca Akainu tarafından bir denizci olarak yetiştirilen Bonney, babasından kaçıyor ve korsan olmak için denizlere açılıyor.
Babasından gizlenebilmek için Oda ona çok da güzel bir meyve de vermiş.
peki...

-Bonney, Marieford Savaşı sırasında neden göz yaşlarına boğuldu?

Hormonal sebepler mi? Duygusallık? Hayır. :/

Babasının acımasızlığı gözlerinin önüne serildiği için olabilir mi?
Babasından görmediği sevgiyi WB' nin tayfasına göstermesi onu etkilemiş olabilir mi?
Kendisini şişleyen Squardo' ya her şeye rağmen sarılması...
WB' ye aynı Big Mom gibi bir hayranlık duyuyor da olabilir. Aynı Luffy' nin hem Shanks ve saz arkadaşlarına hem de Roger' a hayran olması gibi veya aynı Luffy' nin maceraya olan açlığının onu Roger' ın peşinden götürmesi gibi Bonney' in bir baba figürüne olan ihtiyacı ölümünden sonra onu WB' nin arkasından götürmüş olabilir mi?

Daha sonra WB' nin manevi oğlu ve Luffy' nin manevi kardeşi, Ace gözlerinin önünde , Bonney' in kendi öz babası Akainu tarafından öldürülüyor.

Daha sonra tüm bunların sorumlusu Teach ortaya çıkıyor.
Bonney(Luffy), Akainu ve Teach'i asla affetmiyor.

...

Dip not: Teorim bu, fakat henüz cevaplanmamış bir soru daha var.

-Hükümetle Bonney' nin ilişkisi ne? Bonney, "you people" derken hangi grup insandan bahsediyordu?

Bu soruya tam bir cevap bulamadım. Akainu, Bonney' nin Hükümet' ten kaçtığını söylüyor. Bonney ise "siz insanları asla affetmeyeceğim" diye cevap veriyor. Bu da beni Bonney' nin kaçak bir kutsal ejder veya krallıklardan birinin prensesi olabileceği fikrine götürdü. Bunu düşünmemin başka bir sebebi de Amiralerin bir adaya bizzat gittikleri durumlarda her zaman olayın içinde bir kutsal ejderin olması. Fakat bu durumda öksüz Bonney anca Akainu' nun manevi kızı olabiliyor zira Akainu' nun zengin bir aileden olmadığı kesin.
Ama aynı şekilde Bonney' de çocukluk resminde kir pas içinde ve kıyafetleri yamalı çizilmiş. Fakat bu kaçak zamanlarına ya da Akainu' dan aldığı zorlu eğitimlere ara verdiği zamana ait çizilmiş bir resmi de olabilir. Bilemeyiz.
Bu da beni Bonney' nin belki de çok özel bir meyveye sahip olabileceği fikrine götürdü, sonsuz gençlik veren bir meyve belki de, bir nevi ölümsüzlük. Hükümetin onu istemesinin sebebi de bu olabilir.

Son düzenleme:
Uzun zamandır Bonney Akainu'nun kızı diye düşünüyordum. Konu olarakta açacaktım üşendiğim için açmadım. Farklı bir bakış açısıyla bu düşünceyi desteklemen hoşuma gitti. Ellerine sağlık.

Bonney muhtemelen köle gibi bir şeydi.Kutsalların kölelere zevkine meyve yedirmelerini falan biliyoruz.Bonney için olan senaryo kan dondurur.O yüzden yazmıyorum.

Düzgün yazılmış ve meramını iyi aktaran başarılı bir teori olmuş, tebrikler.

Tiç'in Boney'i denizcilere sunmasının sebeplerine bir savaş gemisinin 140 milyondan çok daha fazla edeceğini de ekleyebilirsin. T. Sunny bile, en iyi kalite malzemeden yapılmış olması dışında, ufak boyutlarına ve görece düşük ateş gücüne rağmen 200 milyondan fazla ediyor. Denizci savaş gemisi gibi devasa boyutlarda, oldukça yıkıcı ateş gücüne sahip ve kairoseki taban gibi ender özellikleri olan gemi tipleri çok daha pahalıdır. 500 milyon bile diyebilirim.
Her ne kadar WB tayfası için Tiç'e kızıp ona saldırdıktan sonra yakalanmış ve fırsat bilinip takası teklif edilmiş gibi görünse de ilk bakışta, bu ve yukarıda saydığın gibi sebeplerle durumun hiç de öyle olmadığı anlaşılabiliyor. Yani Boney'in hükumet veya en azından Akainu için önemli olduğu konusuna katılabilirim.

Fakat WB tayfası için hissettikleri konusu biraz zayıf kalmış teoride. Sadece babasının acımasızlığını gördüğü için o kadar öfkeleneceğini ve tüm öfkesini de sadece Tiç'e kanalize edeceğini sanmıyorum. Bu sav, WB tayfasını başka sebepten önemsemesinin yanında güçsüz kalıyor.

Big Mom'a sempatisinin olması güzel bir fikir ve teoriye iyi yedirilmiş. Çok fazla yemek yemesini de o sempatinin emarelerinden sayabilirsin.
Tüm teoriyi oluşturan Garp, Shanks, Luffy benzetmesi iyi ve tutarlı görünüyor bu bağlamda. Yine de Garp kısmı epey zayıf. Bana kalırsa bizzat Akainu için değil hükumet için önem teşkil ediyor. Yakalandıktan sonra yine kaçmış olmasının sebebi yüksek ihtimalle Impel Down'a kapatılmamış olması ki oradan kaçmanın, en azından Boney kalibresinde biri için, ne kadar zor ve hatta imkansıza yakın olduğunu biliyoruz. Oraya kapatılmamasının sebebi sıradan mahkumlardan ayrı olmasıydı ve ayrı bir yerde görece daha serbest halde gözetimde tutuluyordu. Bu yüzden kaçabildi diyebilirim.
WB tayfasıyla ilgili de daha yakın bir ilişki çıkabilir. Onlar için ağlamasının ve yıkımlarına sebep olan Tiç'e bu kadar öfkelenmesinin sebebi daha içseldir.

Tutabilir teori. İyiydi.

İyi yazılmış ama ben pek böyle olduğunu düşünmüyorum. Jewelry Bonney-Zoro karşılaşması ve Marineford sonrası ağlaması bence bağlantılı. Yani orada abim öldü diye numara yaptırırken aslında Ace'in ölümüne foreshadowing yapıyor mangaka.
Gold-Silver-Scopper bağlantısı ve Jewelry ismi de iyi oturuyor, @AntiNewEra kendi Bonney teorisinde yazmıştı galiba bu bağlantıyı. Her neyse ipuçları Roger'ı gösteriyor. Babası Roger, abisi Ace bence.
Edit: Aslına bakarsan Bonney'in yaşı ile ilgili bilgiler çok da kesin olmadığından Beyazsakal bile Bonney'in abisi olabilir bu foreshadowingden gidersek. Mangaka sever böyle ters köşeleri.

Son düzenleme:

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık