Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

[Teori] Açıklanmamış Üçüncü Güç

Sizce haklı mıyım ?

• Evet, haklısın.

Kullanılan: 3 20.0%
  • Hayır, haksızsın.

Kullanılan: 9 60.0%
  • Eksiklerin var.

Kullanılan: 3 20.0%
  • Yanlışların var.

Kullanılan: 7 46.7%

• Kullanılan toplam oy
    15
  • Anket kapatılmış .
Bildiğimiz gibi One Piece Evreninde 'haki' ve 'şeytan meyvesi' olmak üzere iki doğa üstü güç var. Ancak benim teorim ufak ufak bahsedilmiş olsa bile resmi olarak açıklanmamış 'üçüncü' bir güç olduğu.
Bu teorime esas dayanak noktam bu üçüncü gücün bir sonucu olarak ortaya çıktığını düşündüğüm 'kehanet'. Kehanetten de kısaca bahsetmem gerekirse biz asılda aynı kehaneti Roger'ın, Balıkadamların ve imalı olarak Kutsal Ejderlerin gözünden azar azar gördük.

1- Roger'ın kehaneti; Özet geçerek yazıyorum malesef konu dağılmasın diye istenirse tekrar daha geniş yazarım. Roger bir kehanetden Shansk'a bahsederek önemli bir 'X Kişisi'nin bu devirde Doğu Mavi'de ortaya çıkacağının ve onun mutlaka Grand Line'a gelmesi gerektiğini söyleyerek o dönem mürettebatından olan Shanks'a son emrini verir. Çeşitli tesadüfler sonunda Luffy ile karşılaşan Shanks kumar* oynayarak Roger'ın bahsetti X kişisi olduğu görüşüyle Luffy'i korsan olmaya ikna eder**.
*; Shanks'ın Whitebeard'a bahsettiği olay.
**; Garp defalarce Luffy'nin aklını Shanks'ın çeldiğinden bahsetmişti.
Esas önemli olan kısım kehanetin kaynağı. Bence bu kehanet direk Roger'a ait değil kaynağı çok eski muhtemelen Raftel'deki poneglyph'den öğrendi.

2- Balıkadam Adasındaki Falcı Denizkızı'nın Kehaneti; Balıkadam arc'ındaki konuşmalardan anladığımız kadarıyla zaten birgün adanın yok olacağına dair bir kehanet vardır. Ancak bu falcı denizkızı Luffy ile karşılaşınca vahi yoluyla mevcut kehanete ek paket inerek yok oluşun Luffy'den kaynaklı olacağı ortaya çıkmıştır.

Şimdi bu konuda birşeyi netleştirmem gerekiyor. Öncelikle bu denizkızı kesinlikle kehanet gücüne sahip ama bu güç şeytan meyvesi ya da haki kaynaklı olamaz. Çünkü;
Adı üstünde denizkızı denizin içinde yaşayan bir ırkın şeytan meyvesi yiyeceğini düşünmüyorum. Ayrıca Logia, Zoan ve Paramecia türlerinin hiçbirinin kehanet gücü vermesi mantıklı değil.
Haki olamayacağını da Katakuri üzerinden anlatayım. Bidiğimiz gibi yüksek miktarda hakisi olan Katakuri, doğuştan yatkınlığı olduğu gözlem hakisini öyle bir geliştirmiştir ki belirli kurallar çerçevesinde geleceği görebilmektedir. Bu kurallar tahminimce sürekli olarak haki kullanması ve dikkatini dağıtmamasıdır. Ama buna rağmen sadece kendi etrafındaki olayları bir kaç saniye öncenden görebiliyor. Şimdi sizce bu denizkızı Katakuri'den yüzlerce kat daha güçlü bir gözlem hakisine sahip olabilir mi ?

Adı Madam Shyarly imiş.
Bence bu denizkızı bu dönemde yaşayan, kehanet gücü veren üçüncü yeteneğin sahibi.

3- Ayrıca bahsettiğim kehanet Whitebeard ölürken söylediği son sözlerinde de geçiyor. Hem Teach'e Roger'in beklediği en azından sen değilsin derken hem de Kutsal Ejderlere ve Denizcile itafen korktuğunuz savaş yakında kapına dağanacak sözünde anlaşılıyor. Yani Kutsal Ejderlerde aynı kehanetten haberdar.

Gelelim 'üçüncü' güç teorimin diğer dayanaklarına farkındayım biraz uzun oldu ama :)
Robin Denizkız prensesinin poneglyph de geçen antik silah Poseidon olduğunu söylemişti. Poseidon yani bence bu üçüncü güç. Biliyoruz ki Joyboy hikayesinde daha önceden başka bir denizkızı da bu güce sahipmiş. Yetenek Deniz canavarlarına hükmetmeyi içeriyor ve herhangi bir şekilde haki veya şeytan meyvesi ile ilişkilendiremiyoruz.
Bu gücün antik silah olması ise tamamen deniz canavarlarının istenildiği gibi kullanılmasının doğuracağı tehlikeden kaynaklı.
Ayrıca birde momonosuke'nin devasa fili duyması ve Roger'ın 'herşeyin sesini duyma' yeteneği var.
Bence bu iki yetenek de üçüncü güç. Ama ikisi Moriah ile Big Mama'nın yetenekleri gibi benzer ama farklı. Moriah nasıl ruhun ikizi olarak nitelendirilen gölgeleri yöneterek canlı varlıkların içerisine aktarabiliyor iken Big Mama ise direk ruhu yönetebiliyor ancak sadece cansız varlıkların içene aktarabilmesi ayrımı gibi.
Momonosuke hertürlü canlı varlığın sesini duyup anlayabilyor gibi görünüyor. Fakat bence Roger da bu canlı cansız ayrımı yoktu. Ve yine bu yetenek Luffy'de uyanmış olabilir. O da fili duydu ama Momonosuke gibi net bir şekilde anlayamadı.

Tüm bunlardan ayrıca bu üçüncü yeteneğin tıpkı haki gibi doğuştan sahip olunduğunu varsayıyorum. Ama daha nadir ortaya çıkıyor.

Not: Teorime göre bazı üçüncü yetenekler oluşturdukları tehditden dolayı silah olarak nitelendirilse de her antik silah bu üçüncü yetenek değil. Örneğin Balıkadam arc'ında gördüğümüz 'Noah' adlı gemi bir antik silahtı. :)

Eline sağlık. Özellikle kehanet hakkında güzel bir derleme olmuş.

Ancak bunun güç ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Bu bir yetenek ve hem mutlakkığı yok, hem kullanıcısının üstünde tam kontrolü yok hem de bir rakibe karşı kullanılma durumu yok.

Bu sebeple Haki ve şeytan meyvesinin yanına Kehanet yazamayız diye düşünüyorum. Antik Silahlar ayrı bir mevzu zaten.

Roger, Momo ve Luffy'nin herşeyin sesini duyma özellikleri de dediğim gibi diğerleri gibi bir güç anlamı taşımıyor. Hem de seri genelinde serideki güç unsurlarından diyebileceğimiz kadar yaygın değil.

Tekrar eline sağlık.

Eline sağlık.

Aslında Luffy'nin havada kalan dövüşlerinden kaynaklanan bir bekleme var. Bu yüzden herkes yeni bir güç bekliyor. Diğer uzun serilerde dengeyi bozan haraketti, ben beklemiyorum. Olursa da dediğinin çıkacağına pek ihtimal vermiyorum.

Bahsettiğin kehanet olayı var zaten. Bu kabul görüyor genel olarak. Ama üçüncü güç olarak bahsettiğin şey; kehanet değil, h.hakinin en uç seviyesi olabilir.
Rayleigh'in dediğine göre h.hakini geliştiremezsin. Potansiyelin bellidir, kullanmayı öğrenirsin. Potansiyelini zorlarsın diyor. Roger Kk zaten, potansiyelini zirve olarak ele almamız gerekir ki; Roger'ın sağkolunun seviyesini görüyoruz. Rayleigh'de haki böyle ganiyse Roger h.haki ile emir vermiş olabilir.

Duyma mevzu ise h.haki ve k.haki harmanlanması olabilir. Orada duyabilen iki kişi vardı. Biri ilk krallıklardan olan Wano'nun varisi, diğeri geleceğin kksı.

Tekrardan eline sağlık, gelecek teoriyi bekliyorum. :sapkali:

Son düzenleme:
@D.Darkness Hayır değil. Apayrı 3. bir güç. Doğuştan geldiyini düşünüyorum. One Piece Evreninde her gördüğümüz insan üstü özellik şeytan meyvesi veya haki ile açıklandı. Ancak;
Momonosuke'nin o dev filin sesini duyması,
Denizkızı prensesi'nin deniz canavarlarını yönetmesi,
Denizadam adasındaki falcı adı Madam Shyarly imiş, onun kehanette bulunması,
Olayları ne şeytan meyvesi ile ne de haki açıklandı. Ayrıca biz de açıklayamıyoruz. Çünkü mangada zaten hakinin özellikleri açıklandı. Bu olaylar haki sınırını aşıyor. Kaldı ki bahsettiğim kişilerin o kadar devasa hakileri yok hatta haki kullandıklarını da görmedik. Hem örnek vermem gerekirse; Katakuri şimdiye kadar gördüğümüz en güçlü gözlem hakisi kullanıcı diye tanıtılsa bile geleceği sadece birkaç saniye sonrasını görebildi. Şimdi yıllar sonrasının kehanetinde bulunan Madam Shyarly Katakuri'den daha fazla mı hakiye sahip sence ?
Şeytan meyvelerine gelecek olursak, zaten kesin olarak 3 tür var.
Logia sadece doğada bulunan elementlerin özelliklerini veriyor kullanıcısına; bu olaylar onunla açıklanamaz.
Zoan sadece belirli bir hayvanın yeteneklerini veriyor. Denizkızları doğaları gereği şeytan meyvesi yemezler denizde yaşıyorlar, zaten yediklerine dair ima bile görmedik. Momonosuke de ejder olmuştu fakat filin sesini zaten aslen geyik olan chopper duyamadı. Galiba bi ara chopper başka hayvanlarla konuşmuştu.
Paramecia'da bunların olmasını sağlayacak güç yok.
EE o zaman henüz bize tanıtılmamış 3. bir güç var diyorum bende.

Ayrıca şeytan meyvelerinin uyanışının da sadece kullanıcının yeteneğinin etkisini arttırdığına inanıyorum yeni yetenekler eklediğine değil. Bence zaten uyanmış birkaç meyve de gördük :)

Şeytan meyvelerinde altın ve tartışılmaz kural deniz suyu değil miydi ? Kullanıcı deniz suyuna temas ederse bayılır gibi oluyordu ayrıca şeytan meyvesi kaynaklı yetenekler deniz suyuna temas edince bozuluyordu. Tıpkı Moriah'ın zombilerine olduğu gibi.

Ama biz Aokiji'nin deniz suyunu dondurduğunu gördük dimi ? Yada Akainu'nun yine deniz suyunu kaynattığını :)
Bence 2 amiral şeytan meyvelerini uyandırarak denize olan zaaflarını yendiler demek pek abartı olmaz. Ayrıca onların savaştığı ada Punkhazard yıllar sonra bile donmaya ve yanmaya devam ediyordu. Logia türünün Uyanışının bir etkisi de yeteneğin kalıcı olması olabilir.
Ve yine biz ilk kez uyanış terimini duyduğumuz da Dolfilamingo zaten Paramecia türünün uyanışını kullandı :)
Sicimadam idi kendisi. Orasından burasından belli miktarda ip çıkartıyordu ama bir sahnede yıkılmış bir binanın molozlarınını ipe dönüştürdü. Yani sadece kendi bedenini etkilemesi gereken yeteneğinin başka objeleri de etkilemesini sağladı.
Bence uyanış dediğimiz şeyde bu. Yine Momonosuke, Madam Shyarly ve Denizkızı Prensesinin kullandıkları yetenekleri açıklamaya yetmiyor.
Hıı varlığını iddia ettiğim bu 3. güçlerin bazılarının yaratacağı tehditten dolayı zamanında ''silah'' olarak nitelendirildiklerine de inanıyorum.

Genel anlamda 3. bir güç olma ihtimalini iyi yakalamışsın ama kehanet olacağını hiç sanmıyorum.

Bana göre One Piece evrenindeki 3. güç Teknoloji.

Bence 3. güç herşeyin sesini duyma. Geleceği görme sadece o karaktere has birşey bence. Açıklanacağını sanmıyorum. Poseidon da yine bu 3. güç ile alakasızdır. Ama gerçekten de nasıl açıklanacağını merak ediyorum. Biz antik silahları hep gemi şeklinde beklerken bir denizkızı çıkması bana çok saçma gelmişti. Nesilden nesile geçen bir yetenek olmalı. Yine de bu neden o kadar korkutucu bir güç anlamış değilim. Gördüğümüz deniz canavarşarı o kadar da güçlü değildi. Belki de ileride çok daha güçlü deniz canavarları görürüz. Böylece antik silah denilen yeteneğin bir ağırlığı olur.

Akainu; Tüm şeytan meyveleri’nin en güçlüsü olan logia türünden yediğin için kendine aşırı güveniyordun, değil mi? Ace!!!
Haki >>> diğerleri

Kardeşim bende teori yazmayı ve okumayı seviyorum o yüzden gördüğüm mantık hatalarını açıklamanı istiyorum. Benim fikrim ise Kralların hakisinin başka kullanım alanlarının olduğu. Reylight in de dediği gibi ölümle yüzleştikçe veya ölümüne zorladıkça gelişen yetenekler bunlar.Tabi ki bu sır da değil.
1.de Roger neden Shanks'tan istiyor? Başka adam mı kalmadı ? diğerleri gözleniyordu gibi cevaplar biraz geçiştirme kalacak. Sonuçta asıl işi şansa bırakan Roger olmuş olacak. Onun haricinde noktaları güzel birleştirmişsin hoşuma gitti.
2.yi keşke hiç yazmasaydın . Hiç birine katılmıyorum. Sence Oda bunu bizim önümüze koysa kabul eden bir kişi olur mu? Katakuri bırak yılları 1 saat ileriyi göremiyor. Görebilen olduğunu da sanmıyorum.Madamın konusu özel bir konu açıklama yapmana gerek yok o konuda yani sal gitsin.Balıkadam adasındaki kehanet ise belliki büyük bir şeylerden sonra yapılmış. Noah ile alakalı olması direkmen akıla Tanrı kavramını getiriyor. Asıl hikayede inşa emri Tanrı tarafından veriliyor vs vs.
3.maddede söylediğin şey Meşhur D teorisi veya kehaneti. Hikayenin kilit noktası o zaten sen de üstüne birşey katmamışsın.Kim söylerse söylesin fark etmez bilen biliyor hikayemizde, biz de öğreneceğiz ama bunun hakkında yeterli bilgiyi saklayan Oda'nın kendisi. Burada birleştirilecek bir nokta yok yani.Bence pek teori olmamış. Teori okumak istersen benim konumu okuyup bu şekilde yorumlayabilirsin.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık