Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

İzlediğiniz Son Film

Simòn del desierto
Düzgün çevirisini bulmak filmin total süresinden daha uzun sürdü.
Benim gibi CGI ve 2. sınıf avrupa sineması yüzünden gözünün feri sönmüş bünyelere iyi gelen/gelecek filmdir.

Kazablanka
Yönetmen: Michael Curtiz
Yıl: 1942

Bu filmi hep görüyordum bir bakayım dedim. Beğeneni çoktur, kült film, Hollywood geleneğinde belki kanonik bir konumu var ama şahsen standart model bir Hollywood filminden başka bir şey göremedim ben. Klasik aşk üçgeni. Sevgilisine aşkla, kocasına saadakatle bağlı bir kadının hangisini seçeceğine karar verememesinden doğan iç çatışma... Şema belli. "Ayy acaba hangi kararı verecek?" diye merak bile etmedim. Sonunu izlemeden kapattım filmi.

Olayın ne 2. Dünya Savaşı zamanında geçmesi ne nazi zülmünü bir komutan üzerinden anlatması ne de Fransız sömürgesi olan Kazablanka şehrinde geçmesi bana pek bir şey ifade etmedi çünkü bunlar da kurgunun tali unsurlarıydı. Buralarda yaşanmaz Amerika'ya, özgürlükler ülkesine kaçalım propagandası da cabası.

Fakat bir şeyden bahsetmek lazım ki o da Ingrid Bergman. Bilmiyorum katılan olur mu ama bu kadın mükemmel bir oyuncu. İlk kez Güz Sonatı'nda izlemiştim. O kadar iyiydi ki kendisinden tiksinmiştim resmen filmde.

Meşhur bir gösterge çok dillendiriliyor; karakterin yüzüne yakın plan, duygusal yakınlığı dile getirir diye. Yönetmenin (İngmar Bergman) marifeti olacak ki tam tersine her yakın planda tiksintim daha da artmıştı kadına. Amaç da buydu ve çok iyi başarmıştı.
Bu yorumu hiç beğenemedim malesef bir klasiksever olarak.Özellikle kapatma meselesini.Casablanca büyük klasiktir Hollywood’un altın çağı içerisinde.Daha fazla Hollywood klasiği izlemeni öneririm o zaman farkı görürsün.Replikleri unutulmazdır.Tekrar çal Sam diye akıllarda kalıp efsane olmuş sırf bu repliğe bile film çekilmiştir.Bogart'ı ve oynadığı karakteri efsane yapan bir filmdir aktör bu filmle tam anlamıyla büyük bir star olmuştu.

Klişe olarak bakma konuya öyle bir yere varamazsın.Önemli olan anlatım biçimi ve konuyu nasıl işlediğindir.Ki zaten o klişeleri yaratan filmler bunlardı daha tarih dünya savaşından önce yani.Çok şey yazılabilir ama tamamen katıldığım şu entryi atacağım.

https://eksisozluk.com/entry/59979222

Entry'de dediği gibi o çatışmalar o olay akışları görülmeli.Günümüz Hollywood sinemasında bunlar yok.Casablanca'nın gerisinde kalacağı filmler de var elbet Avrupa ve Hollywood sinemasında ama bu değerini düşüren birşey değil.

Karakterin yüzüne yakın plan demişken onun birçok farklı sebebi olabilir yönetmenine göre.Bergman'a göre ise şöyleydi. " Sinematografi insan yüzüdür. " Böyle diyordu Bergman.O sebeple bazı filmlerinde daha çok yüzlere odaklandı Persona gibi.

Bu yorumu hiç beğenemedim malesef bir klasiksever olarak.Özellikle kapatma meselesini.Casablanca büyük klasiktir Hollywood’un altın çağı içerisinde.Daha fazla Hollywood klasiği izlemeni öneririm o zaman farkı görürsün.Replikleri unutulmazdır.Tekrar çal Sam diye akıllarda kalıp efsane olmuş sırf bu repliğe bile film çekilmiştir.Bogart'ı ve oynadığı karakteri efsane yapan bir filmdir aktör bu filmle tam anlamıyla büyük bir star olmuştu.

Klişe olarak bakma konuya öyle bir yere varamazsın.Önemli olan anlatım biçimi ve konuyu nasıl işlediğindir.Ki zaten o klişeleri yaratan filmler bunlardı daha tarih dünya savaşından önce yani.Çok şey yazılabilir ama tamamen katıldığım şu entryi atacağım.

https://eksisozluk.com/entry/59979222

Entry'de dediği gibi o çatışmalar o olay akışları görülmeli.Günümüz Hollywood sinemasında bunlar yok.Casablanca'nın gerisinde kalacağı filmler de var elbet Avrupa ve Hollywood sinemasında ama bu değerini düşüren birşey değil.

Karakterin yüzüne yakın plan demişken onun birçok farklı sebebi olabilir yönetmenine göre.Bergman'a göre ise şöyleydi. " Sinematografi insan yüzüdür. " Böyle diyordu Bergman.O sebeple bazı filmlerinde daha çok yüzlere odaklandı Persona gibi.
Seni üzdüğüm için özür dilerim. Söylediklerinin ve paylaştığın entrydekilerin hiçbirini reddetmiyorum ama hiçbirine katılmıyorum da. Bu sanırım "film nedir?" sorusuna verdiğimiz farklı cevaplardan kaynaklanıyor. Hollywood'un altın çağında olması ya da filmin klasik olması benim için bir şey ifade etmiyorki. Çatışma, diyaloglar, büyük replikler; Bunları edebiyat ve felsefe zaten maharetle yapıyor. Film sanatında bu kavramlar benim tam karşısında olduğum kavramlar. Film, onların dahi gösteremeyeceği şeyleri gösterme ve yaşatma potansiyeli olan bir sanatken dil bağımlı bu kalıplara girmesi onu görsel edebiyat haline getirmez mi?

Yakın plan meselesini bu film için söylemedim o konuda da yanlış anlaşılmayayım. Kapatma meselesinde haklısın. Bundan sonra dikkat ederim.

The Shining'i yeni izledim. Kafama takılan bir soru var. Bu son sahnede fotoğrafta Jack'i görüyoruz. Bir anlamı var mı sizce?

Dial M For Murder

Genelde bir film bana cidden ilgi çekici gelmezse hayatta oturup tek seferde bitiremem. Çünkü filmlerin süresi fazla uzun geliyor bana ve o süre boyunca dikkatim dağılmadan filmi takip etmekte zorlanıyorum. Ya uyku bastırıyor ya da kendimi başka bir sekmede takılırken buluyorum. Fakat neredeyse tamamı aynı mekanda geçen bu filmi izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım. Başarılıydı bence.

Ya neden anlamadım ama bir yerden sonra kendimi ana karakterin planının başarılı olmasını isterken buldum. :D Bunda oyuncunun etkisi de büyük elbette. Cidden gerçek hayatta sık sık olduğu gibi, en olmadık yerlerden sıkıntılar çıkıp adamın planına bir şekilde köstek oldu. Filmin sonunda tüm foyası ortaya çıktıktan sonra ana karakterin takındığı o umursamaz tavır çok hoşuma gitti.

Yarım saat kadar önce Far From Home'dan çıktım. Bir Spider-verse kadar olmasa da güzel film. Mysterio güzel işlenmiş. Filmin sonunda 2 tane after credit var ama sadece ilki önemli, diğeri boş iş.

Az önce örümcek adamdan çıktım ve baya güzel film bence. Hele ki beni tatmin etmeyen ilk filmden sonra çok iyi geldi. After creditsteki olayı beklemiyordum. Şaşırdım baya.

J. Jonah Jameson'ı görmek de ayrı güzel oldu.

İzlediğim en iyi spidey filmiydi. Bana kalırsa da Spider-versele yarışacak bir film olmuş.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 2)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık