Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Korsanfan.Com - One Piece Türkiye
Neler yeni

Ölüm Cezası

Ölüm Cezası Doğru Mudur?

• Kullanılan toplam oy
    220
Bir suça ceza veririken. "Amaç, maksat, neden, saik ve sonuç" a bakarak ceza verilir. Şunu yapana idam bunu edene idam çok kolaycılık oluyor bu açıdan. Ha bunun yanında idam da nasıl bir idam. Zehir mi içecek, ipe mi gideceke.

Birde iş gücü olarak kullan para kazansınlar, ihtiyaçlarını kendileri karşılasınlar idamdan daha fazla fayda sağlamış olursun topluma.

Not: 5 unsurdan sonuç yanlış olabilir de olmayabilir de.

Ek: İdam bir gaz alma yöntemidir, çözüm değildir. Toplumun vicdanını rahatlatabilir ama suçu engellemez. Aynı suçu işleyip ifşa olmadığı için her gün yanımızdan geçip gidenler ve aynı suçu işleyecek kişiler etrafımızda geziyor olacaklar. Ama göz görmeyince gönül katlanıyor. Gözün gördüğü ölünce de toplumun gazı alınıyor o kadar.

Sonuç, idam edilince olay çözülmüş gibi olacak ama sadece gazımız alınmış olacak.

Son düzenleme:
Konuyu okumaya başlamadan önce hak edenlere uygulansin diye düşünüyodum. Ama hangi yöntem olursa olsun çok korkunç geldi. Ancak çocuk istismarcilari, tecavuzculer gibi yaşamalarinin insanliğa daha zarar olan insanlara uygulanmali bence. Caydirici olur mu olmaz mi onemli degil. Çocuklara istismar eden bir şeyi yaşatmak da yanliş bana gore. Ama bizde idam gelse bu adamlari oldurmezler. Siyasi suçlulari öldürürler. O yuzden bize gelmemeli. Nereden biliyorum. Katiller tecavuzculer 10 sene 15 sene yatip şartli tahliye olurken, siyasi suçlular 30 kez ağırlaştirılmış muebbet hapis aliyor. Yasalardaki en ağır cezayi almasi gereken yaratiklara değil siyasi suclulara veriliyor bu ceza. Yani şu deniyor: en buyuk suç benim gibi düşünmemek. O yuzden bize gelmesin idam.

İdam gelmesini isteyen arkadaşlar The Life Of David Gale filmini izlesin. Daha sonra düşüncelerini bana iletirlerse mutlu olurum.

Bir eylem neye göre iyi/kötü diye değerlendiriliyor? Kime yapıldığına göre mi? Yarattığı etkiye göre mi? Bir doktor ölmek üzere olan bir kişiye karşı kimliğine –ırk, sabıka kaydı vs.- göre mi hareket etmeli yoksa bir hayat kurtarma ihtimaline göre mi? Ben yarattığı etkiye bakanlardanım. Ölüm, insanda geri dönüşü olmayan bir etki bırakıyor. Umutları, beklentileri, sevenleri vs. diye bir şey kalmıyor. Ceza vermenin amacı hem caydırmaktır hem de ıslahtır. İdam ile suçun farkındalığı, kişinin kendisini düzeltme ihtimali ortadan kalkar. Belki de verilen yanlış bir karar sonrası masum birisinin hayatına son verilecek yani telafisi yok. Müebbet yemiş bir suçluya içeride de olsa faydalı işler yaptırılıp suçunun yanlış olduğu öğretilebilir. Hayatının geri kalanını hapishanede geçirecek olsa bile insan kazanmak varken öldürmenin mantığını anlamıyorum -https://www.bbc.com/turkce/haberler-43513582-.

Çok yanlış fikirlere sahip olan insanların –benim açımdan- 180 derece değiştiklerini gözlemleyen birisi olarak herkesin değişebileceğine inanıyorum. İdam cezası, suçu işleyen kişinin nedenlerini, niye o noktaya geldiğini vs. görmezden geliyor. Suçun kökenine inilse ve ona göre çözüm üretilse tekrar yaşanmasının önüne geçilme ihtimali varken idam cezasıyla sırf bazı kişiler tatmin olsun diye geçici sözde bir çözüme başvurulacak -Batan bir ekonominin üretime yönelmek yerine dışarıdan para alıp kendi içinde döndürmesi gibi-.

Yarışmacı bireyler yetiştirmek yerine küçüklükten iş birliğine dayalı projelerle eğitim versek; toplumdaki nefretin, birbirini çekememezliğin, güvensizliğin falan önüne geçeriz. Finlandiya’ydı galiba okulda müdürler yoktu. Sadece öğretmenler ve öğrenciler vardı. Öğrenciler çöpleri öğretmenlerle beraber topladıklarından yere çöp atmanın ne kadar yanlış olduğunu öğreniyorlar, saçma sapan sınavlar yerine kafa kafaya verip çözüm üretecekleri projelerin içinde bulunduklarından farklı fikirleri dinleyip en akılcı çözüm yolunu üretebileceklerini görüyorlar -Hiçbir şey öğrenmeseler dahi empati kurmayı öğrenecekleri kesin-. Bizim eğitimimiz yanlışken, önemli yerlerde bulunan kişilerin -öğretmen vb.- hâl ve hareketleri yanlışken idam gibi çözümden uzak bir cezanın ülke gündeminde olması çok üzücü. Bu suçlar işlenmesin diye neyi doğru yapmışız ki? Suç işleyen kişiyi öldürmek onun o noktaya gelmesine sebep olan unsurlardan belki de birisi olduğumuzu görmezden gelmek anlamına gelmiyor mu? Sonuç olarak ben idama karşıyım. Nefretle karar vermekten/hareket etmekten hep sakınmaya çalıştım ama bu yanlışa düştüğüm zamanlar oldu. Umarım ülke olarak telafisi olmayan bir yanlışın içine düşmeyiz/sürüklenmeyiz.

Not: Çocuk istismarı; Fiziksel ve psikolojik açıdan bilerek ya da bilmeyerek yapılan eylemleri kapsar. Bu başlıkta aslında yazılanların çoğu bir alt başlığı olan çocuk cinsel istismarına giriyor.

İdamı savunmak benim yargı elemanlarım çok iyi ama anayasam leş demek bir yerde. Oysa ikisi de leş. Yargı organı zaten iyi olsa yeteri kadar caydırıcılık olur. Klasik olacak ama; Amerika'daki 6 yıl 3 aylık ceza. Cezanın 3 ayı sözlü taciz, 6 yılı da kadın bu güvenceyle parka tekrar gidebilsin diyeydi. Türkiye'de takım elbise bugı var hala.

Açık konuşmak gerekirse ben çarmıha gerilerek ölmenin boğulmadan kaynaklandığını hiç bilmiyordum. Düşüncem açlık ve sussuzluktan ölmekten kaynaklandığıydı.

Giyotin hakkında verdiğin bilgilerde bazı yalan yanlış bilgilerin önüne geçilmiş olması da güzel oldu. Mesela Giullotini'nin bunu bulmamış olup sadece bunun idam yöntemi olarak meclise sunması.

Teşekkürler konu için.

Türkiye gibi faşist 3. Dünya ülkerinde burjuva elitlerin işlerine gelmeyen herkezi temizlemek için kullanacağı bi cezadır ve kesinlikle gelmemelidir bu durumda.

itiraf yada deliler kesin olduğu halde idama karşı olanlar müslümanda olsa cahildir,illa kendi başlarına gelmesimi gerek anlamaları için, işkenceye lüzüm yoktur.
Sayende cahil olduğumu öğrendim. İdam bir çözüm değil bana göre. Sırf idam etmek yerine suçların neyden kaynaklandığını bulup ona göre çözüm üretmeye çalışsan idamdan kat be kat daha işlevli olur. Varda ne oluyor? ABD'de var mesela idam ne oluyor? Suçlar falan azalıyor mu? Valla ben hiç farketmedim ve azaldığını görmedim.

Son düzenleme:
Gün içinde burası değerlenir, 60. sayfaya kadar yolu var :D

Fikrimi de eski yorumumu alıntılayarak beyan edeyim:
Masum insan katli, tecavüz, vatan hainliği gibi suçlara yeterli delil ve kanaat neticesinde -işkence olmadan- idam cezası verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Not: Vatan hainliğinden kastım: devlet sırlarını diğer ülkelere sızdırmak, terörizme destek gibi suçlardır.
Ayrıca şu mesajı da up'layıp, hazır beğeni sistemi gelmişken hak ettiği beğeniyi atayım.
Bu ülkede vatan hainini, tecavüzcüyü tecavüze uğrayan kişi/lerin ya da ailesinin, terör maduru olan kişi/lerin ya da ailelerinin binbir zahmetle kazandığı ekmeğiyle beslemek adalet değil, çağdaşlık ve modernlik hiç değil saçmalığın dik alasıdır.

Duruma göre değişir bence. Sadece terör, vatan hainliği gibi suçlara idam getirilip, tecavüz gibi suçlardan yargılananların da hadım edilip suç aletini ağzına vererek adalet sağlanabilir. Tecavüzcülerin öldürülmesine karşıyım çünkü. Ya aynı şekilde cezalandıracaksın ya da suç aletini kesip ağzına tıkayacaksın ki başkasına çektirdiği acılar aklına gelsin.

Bu Konuya Bakmış Kullanıcılar (Üye: 0, Ziyaretçi: 1)

Korsanfan.com Her Hakkı Saklıdır. 2008-2023.
Tasarım Korsanfan V.6.0
Yukarı Çık